KONYA HALKAPINAR İLÇESİ
 HALKAPINAR TARİHİ

M.Ö. 3000 ile 2000 yillari arasinda Anadolu’da kurulan sehir devletlerinden birisi de Ön Hititler tarafindan kurulan ve merkezi Ilçenin 4 km. güneyindeki Aydinkent (Ivriz) Köyünde bulunan Tuvana Kralligi (Tyana Herekleia) sehir devleti olup, bu devlet merkezi Aydinkent (Ivriz) olmak üzere M.Ö. 1200 ile 742 yillari arasinda hüküm sürmüstür.

Bu kralliktan günümüze halen Aydinkent Köyünde bulunan Kral Warpalavas'a ait Ivriz Kaya Kabartmasi kalmistir.

Tuvana Kralliginin yikilmasindan sonra Asurlularin egemenligine geçen Halkapinar pek çok savasa sahne olmustur.

M.Ö. 64 yilinda bütün Anadolu ile birlikte Romalilarin eline geçmis olan Halkapinar, 395 yilinda Roma Imparatorlugunun ikiye ayrilmasiyla Dogu Roma (Bizans) Imparatorlugunun sinirlari içerisinde kalmistir. Araplarin Dogu Roma Imparatoru Heraklius'u yenilgiye ugrattiklari Yermük Savasindan sonra Adana ve Tarsus'tan Toroslara kadar ilerleyen Araplar, Bizans akinlarina mukabil Iç Anadolu'ya yapilan akinlar sirasinda Bizans’a; Halkapinar'in bir kismi ile Eregli'nin gelirini Beytülmal'a gönderilmesini kabul ettirmistir. Abbasi Devletinin zayiflamasiyla tekrar tamamen Bizans hakimiyetine geçen Halkapinar civarindaki kaleleri Bizanslilar bir üs olarak kullanmislardir.

Halkapinar, Malazgirt savasindan 6 yil sonra (1077) Kutalmisoglu Süleyman Sah zamaninda Anadolu Selçuklularinin eline geçmistir. 1276 yilinda Karamanoglu Mehmet Bey'in Konya'yi almasiyla Karaman Beyliginin egemenligine geçen Halkapinar, 1398 yilinda Eregli ile birlikte Osmanlilarin egemenligine geçmistir. Daha sonra tekrar Karaman Beyliginin ve Memlüklülerin idaresinde kalan Halkapinar, 1468 yilinda Fatih Sultan Mehmet'in Konya'yi almasiyla tamamen Osmanli Imparatorlugunun sinirlari içerisinde kalmistir. Osmanli Imparatorlugu zamaninda bölge askersiz bir saha haline getirilerek, Istanbul'da oturan Darüsseade agasi tarafindan idare edilmistir.

Kurtulus savasindan sonra Halkapinar; Konya Ili, Eregli Ilçesine bagli bir nahiye olarak, 1954 yilinda kurulan belediye teskilati ile de bir Kasaba olarak örgütlenmistir. Ilçenin Zanapa olan eski ismi 1962 yilinda degistirilerek bugünkü Halkapinar adini almistir.

Bölgedeki tarim alanlarinin verimli bir kismi 1985 yilinda isletmeye açilan Ivriz Baraji baraj alaninda kalmistir. Bu da halkin bir kisminin Mersin ve Eregli basta olmak üzere büyük sehirlere göçmesine neden olmustur.

09/05/1990 tarih ve 3644 sayili kanunla Ilçe olan Halkapinar'in, ilk Ilçe Kaymakami 23.08.1991 tarihinde göreve baslamistir.

Bir yerlesim yeri olarak Ilçe Türkler tarafindan fetih olunmadan önce simdiki Karayusuflu ve Büyükdogan Köyleri arasindaki Bizanslilarin kurdugu Anari sehrinde bulunmaktaydi. O dönemde sehrin yerlesim ve yönetim merkezi Anari sehridir. Anari Kralinin çok sevdigi, güzel kizi ölünce adina bugünkü Ilçemizde Zengi adinda bir mabet insaa ettirilir. Halk ayin günlerinde Zengi mabedinde bulunurlarmis. Zengi sözü zaman zaman degisime ugrayarak Zanapa'ya dönüsmüstür. Bölge sik sik istila ve isgallere ugradigindan zamanin Zengi mabedi yikilmis, tekrar yapilmis, daha sonra tekrar yikilmistir. Yapilan arastirmalarda bütün bunlari ispatlayan bronz bir para bulunmustur. Paranin bir yüzünde kiz resmi, diger yüzünde ise zengi ibaresi vardir.

Zanapa adi 1962 yilindan sonra Halkapinar olarak degistirilmistir.

HALKAPINAR COĞRAFİ YAPI

Halkapinar, Iç Anadolu'nun güney dogusunda, Konya Ili'nin de en dogu ucunda, Il'e en uzak Ilçelerden biri durumundadir. Ilçe orta Toroslarin kuzey eteklerinde kurulmus olup, sinirlari içerisinde Ivriz çayi ve Delimahmutlu deresi geçmektedir. Her iki çay 1985 yilinda isletmeye açilan Ivriz barajina dökülmektedir. Ilçenin rakimi 1100 m. civarindadir.

Delimahmutlu çayi kenarinda yada yakininda 12 köyümüz kuruludur. Ivriz çayinin çiktigi yerde de Aydinkent (Ivriz) Köyü kuruludur.

Ilçe; 37.1 ile 37.6 kuzey enlemi ve 34 ile 34.5 dogu boylami arasinda, yüzölçümü 362 km2 dir. Kuzeyinde Eregli Ilçesi, dogusunda Ulukisla Ilçesi, güneyinde Içel Il'i, batisinda ise Ayranci ile yine Eregli Ilçesi yeralmaktadir.

Ilçenin güneyinde bulunup, Toros Daglarinin bir parçasi olan Bolkar Daglari ile kuzeyindeki Bolkar Daglarinin bir uzantisi olan Güney Dagi arasinda bulunan Halkapinar, dogusunda Aydos Sirtinda bulunan Saybasi adindaki yüksek bir noktada birlesir. Bu üçgenin içerisindeki vadi içerisinden geçen Delimahmutlu Deresi Ilçenin ve 10 köyünün sulama suyunu karsilar.

Yaz aylarinda çogunlukla kurak ve sicak, kis aylarinda ise soguk geçen iklimi Iç Anadolu'nun tipik karasal iklimi ile Akdeniz iklimi arasinda bir geçit iklimi seklinde belirir. Yaz aylarinda ortalama hava sicakligi +25oC ilâ +30oC, kis aylarinda ise -5 ilâ +5oC arasinda degismektedir. Ilçenin yagisi, geçit iklimine paralel olarak kis aylarindan baslayarak ilkbaharda toplanir. Yagis, kis aylarinda kar, diger aylarda genellikle yagmur seklindedir. Zaman zaman bahar aylarinda görülen dolu yagisi meyve ve sebzeler için oldukça önemli zarara neden olmaktadir. Ayrica, yaz aylarinda Akdeniz üzerinden gelen yagmur yüklü bulutlar Ilçede özellikle dik yamaçlarda kurulu köylerde sel afetine neden olabilmektedir. Ilçede kiþin kuru ve soguk poyraz, baharda ise ilik ve nemli olan rüzgarlar eser.

Ulaşım

İlçe karayolu ile 17 km. mesafedeki Ereğli İlçesine bağlıdır. Diğer şehirlerle karayolu ulaşımı bu hat üzerinden gerçekleştirilmektedir. Deniz ve Hava yolları yoktur.

İlçeye bağlı 3 km. mesafedeki Yayıklı Köyü ile 6 km. mesafedeki Karayusuflu ve bu güzergah üzerinde bulunan Büyükdoğan Köyünün yolları asfalttır. Diğer 12 köyümüzün yolları stabilizedir.

Ulaşımı bulunmayan köyümüz yoktur. Kışın buzlu ve aşırı karlı havalarda Yassıkaya, Delimahmutlu, Osmanköseli, Kayasaray ve kısmen Eskihisar köylerinin yolları kapanmaktadır.

HALKAPINAR NÜFUS DURUMU

Ilçe ve köylerinde is sahalarinin ve yeterli tarim alanlarinin bulunmamasi nedeniyle nüfusta bir artis olmamaktadir. Ilçenin nüfusu 1990 yili nüfus sayiminda 1.847 iken, 1997 yili nüfus sayiminda geçici sonuçlara göre 2.242 'ye çikmistir.Simdi ise ilcemiz nufusu 2.021 olmustur.

Nüfusun tamami Türkçe konusur. Okuma yazma orani % 95 civarindadir.

HALKAPINAR İDARİ DURUM

Ilçe merkezi 1954 yilina kadar nahiye merkezi olarak, 1954 yilindan sonra da belediye teskilatinin kurulmasiyla kasaba olarak örgütlenmistir. 20/05/1990 tarihinde ise ilçe olmus, 23.08.1991 tarihinde kaymakamin atanmasiyla teskilatlanmaya baslamistir.

Ilçede bir adet merkez belediyesi, bir mahalle ve bagli 15 köy bulunmaktadir. Bu köylerden 9'u ayni ulasim yolu güzergahinda Delimahmutlu Çayi çevresinde kuruludur. Bunlar sirasiyla Büyükdogan, Karayusuflu, Küsere, Körlü, Dedeli, Çakillar, Osmanköseli, Delimahmutlu ve Yassikaya köyleridir.

Bolkar Daglarinin kuzey eteklerinde, Delimahmutlu Çayi ile yukarida adi geçen köylerin karsisinda ise ayri bir ulasim yolu güzergahinda Yayikli, Eskihisar ve Kayasaray köyleri bulunmaktadir. Aydinkent, Seydifakili ve Yesilyurt köyleri bu güzergahlarin disinda olup, ayrica yollari vardir.

Ilçenin kurulmasindan bu yana Ilçede; henüz teskilati bulunmayan daireler Adliye ve Emniyet Teskilati ile Askerlik Subesidir.

Ilçenin kurulusu ile beraber “Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi” ve "Halkapinar Ilçesi Köylere Hizmet Götürme Birligi" kurularak faaliyete geçirilmistir.

Ayrica Ilçede bir banka subesinin bulunmamasi hem ilçe halki hem de basta Maliye teskilati olmak üzere bütün kamu kurumlarini olumsuz yönde etkilemektedir.

Ilçedeki Idari birimlerle halk arasinda herhangi bir sorun bulunmamaktadir. Genel olarak asayise müessir olaylarin olmamasi ve halkin kamu hizmetlerine katkisi dilek, ve sikayetlerini rahatlikla yönetim kademelerine iletmeleri olumlu sonuçlar dogurmaktadir. Bölge halki kanunlara saygili, devlet büyüklerini, amir ve memurlarini seven ve sayan munis tabiatli, yardim seven kisilerdir.

HALKAPINAR SOSYAL DURUMU

1-)Konut

Çevre ve sosyo-ekonomik şartlar dolayısıyla İlçe merkezinde ve köylerde evler kerpiçten, bazı yerlerde taştan yapılmıştır. Mevcut evler bir veya iki katli olarak inşaat edilmiştir. Modern betonarme bina yok denecek kadar azdır. Bunlar da genelde resmi binalardır.

İlçenin kurulmasiyla zaten var olan konut sıkıntısı daha artmiştır. Yeni gelen bir memurun ilk çekeceği sıkıntı konut sıkıntısıdır. Yeterli konutun bulunmayışının sebebi de halkın maddi durumunun zayıf olmasıdır.İlçe merkezine yeni inşa edilen 80 dairelik TOKI Toplu Konutları ilçe konut sıkıntısını bir nebze gidermiştir.

2-)Sosyal Yaşanti

İlçe ve köylerdeki halkın tamamı Türk ve Müslümandır. Halkta Türk kültüründe yaşatılan gelenek-göreneklerin hepsi mevcuttur.

İlçe bankanın, fuar, festival, panayır, sergi ve pazar gibi faaliyetlerin bulunmamasından dolayı, bu hizmetler yönünden tamamen Ereğli ilçesine bağımlı bır durumdadır.

3-)Sosyal Tesisler

İlçe merkezinde belediyece bir spor sahasi yaptırılmaktadır. Merkezde 8 daireli bir özel idare lojmani, belediyeye ait 1 lojman bulunmaktadır.

Aydınkent Köyümüzde özellestirilen Eregli Sümer Holding’e ait olan bir elektrik santrali ve bu santrale ait bina ve lojmanlar atil halde beklemektedir.

4-)İş ve Çalışma Hayatı

İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Önemli tarım alanlarının verimli bir kısmı 1985 yılında işletmeye açılan İvriz Barajı baraj alanında kalmiştır. Bu da halkın bir kısmının Mersin ve Ereğli başta olmak üzere büyük şehirlere göçmesine neden olmuştur.

Sanayi İlçede herhangi bir sanayi tesisi yoktur.
Köy Hizmetleri, Karayolları ve Ereğli Şeker Fabrikası ihtiyaçları olan taş, çakıl, mucur ve kireç’i İlçede bulunan taşocağından sağlamaktadır.

Tarım
İlçe halkı geçimini tarım (meyvecilik, sebzecilik) ve hayvancılıkla sağladığından vakit-lerinin büyük bir kısmı çalışmakla geçer. Tarım alanlarının parsel büyüklüğü ve topoğrafik yapısı makinelı ziraat yapmaya elverişli olmadığından yoğun emek ve çaba sarf etmek ge-rekmektedir. Mevcut Delimahmutlu ve İvriz Çayları etrafında eskiden beri bahçecilik yapıl-maktadır. Sulu tarım, genellikle Dereyüzü diye bilinen doğusu, kuzeyi ve güneyi dağlarla çevrili vadi içerisinde Delimahmutlu Çayı ile bu çayı besleyen yan su kolları etrafında yapıl-maktadır.
Yöre halkımızın % 95'i geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Meyve yetişti-riciliğinde elma, armut, kiraz, vişne, ceviz, erik, kayısı ve şeftali, sebze olarak da kuru ve taze fasulye, domates, patates, soğan ve havuç üretilmektedir. Kayasaray ve Eskihisar Köylerinde müstakil kapama kiraz bahçelerinde son turfanda kiraz yetiştirilmektedir. Ürünler çevre İl ve İlçe pazarlarında satışa arz edilmektedir.
İlçe merkezine İl Özel İdare Müdürlüğünce yaptırılmakta olan 2000 tonluk soğuk hava deposu 2003 yılında kiraya verilmiş ve faaliyete geçmiştir.
Sulama imkanı olmayan 40.000 Da alanda buğday, arpa, çavdar ve nohut üretimi ya-pılmaktadır. Kuru tarım yapılan Halkapınar çiftliği ve civarındaki mümbit arazilerde sulama imkanı olursa verimin 3-4 kat artması mümkündür.
Çiftçilerde; alet, makine, traktör, ilaç, gübre ve temiz tohumluk kullanımı yaygındır.

Hayvancılık
Bölgenin arazi yapısı küçükbaş mera hayvancılığına uygun olmasına rağmen hayvan mevcudunda sürekli düşme olmuştur. Büyükbaş kültür ırkı süt sığırcılığı gelişerek limite u-laşmıştır. 3.790 baş olan büyükbaş hayvanın 2.115 civarındaki sağmal Holştein ırkıdır. İlçe-mizde üreticilerin üarettikleri sütleri Ereğli’de bulunan süt işleme tesislerine vererek değer-lendirmektedir. 2006 yılında üreticiler tarafından yaklaşık 4.000 ton süt Ereğli’de bulunan işletmelere işlenmek üzere verilmiştir.
Ayrıca 6,700 civarında Akkaraman koyun, 2.100 civarında kıl keçisi mevcuttur. İlçenin geniş mera ve yaylaları 70.000 civarında küçükbaş hayvanı besleyecek kapasitededir.
2006 yılında İlçemiz Osmanköseli, Delimahmutlu, Dedeli ve Yassıkaya köyleri faaliyet alanı içerisinde bulunan Osmanköseli Tarımsal Kalkınma Kooparatifi üyelerinden 100 çiftçi-ye 2 baş damızlık düve dağıtılmıştır.
İlçeye bağlı Seydifakılı, Delimahmutlu, Osmanköseli ve Kayasaray köyleri ORKÖY kapsamında olup, 2003 yılında Delimahmutlu ve Kayasaray köylerinde 12 çiftçiye 24 süt sı-ğırı verilmiştir.
İlçenin Eskihisar, Kayasaray ve Delimahmutlu köylerinde arıcılık günden güne geliş-mektedir. 550 civarında fenni kovan mevcuttur. Yaz sezonunda ilçemiz genelinde kovan mevcudu 2.000 sayısına ulaşmakkatır.
Aydınkent (İvriz) Köyümüzün tarihi ve turistik özelliği dolayısıyla, gelen turistler için havuzlarda balık yetiştirilmektedir. Yetiştirilen 25.000 kg balık İlçenin ve Ereğli İlçesinin canlı balık ihtiyacını karşılamaktadır.

Kooperatifler
1994 yılında Büyükdoğan Köyünde, 1997 yılında İlçe merkezinde, 2001 yılında Yayıklı Köyünde, 2005 yılında da Küsere Köyünde Sulama Kooperatifi kurulmuştur.
1995 yılında Seydifakılı Köyünde, 2003 yılında Aydınkent Köyünde Tarımsal Kalkın-ma Kooperatifleri kurulmuştur.
Yassıkaya, Delimahmutlu ve Osmanköseli köylerinin Tarımsal Kalkınma Kooperatifle-rinin kuruluş etüdleri tamamlanmış olup, 200 başlık süt sığırcılığı projesi onaylanmış olup 100 aileye 2’şer adet büyükbaş hayvan dağıtımı 2006 yılında gerçekleşmiştir.

HALKAPINAR TURİZM DURUMU

İç Anadolu'da gezilip görülebilecek bir kaç yerden biridir Halkapınar.
Tarihi, dereleri, barajları, yemyeşil bitki örtüsü, dağları ile her türlü kesime hitap ediyor Halkapınar.

Ereğli ilçesine gezemeye gelip de Halkapınar'ın Aydınkent (İvriz) Köyüne uğramayan yoktur.
1 ve 2 inci derece doğal sit alanı içinde kalan bölgenin her tarafı tarih ve doğa kokuyor, ivriz su kaynağının ve çamların uğultusu turistleri buraya çekmeye yetiyor.

Gezilecek yerler

Aydınkent (İvriz) Köyü, İvriz Kaya Kabartması ve mesirelik alanları

1 -İvriz Barajı

2 -Seydifakılı Fatmalık Yaylası

3 -Delimahmutlu deresi ve dağları

4 -Karayusuflu Köyü Çınaraltı piknik alanı

5 -Aydos Tepesi

6 -Kızlar - Oğlanlar Manastırı (İvriz)

7 -Adak Anıtı (İvriz)

8 -İvriz Kalesi

9 -Mindos Kalesi (Kayasaray)

10-Kaya Saray

11-Anaru Antik Kenti (Büyükdoğan)

Tüm bu tarihi mekanların dışında doğa ile içiçe tracking parkurları ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

HALKAPINAR DEYİMLERİ

ADI BATASICA
AĞDIRMAK
AKBACIK
AKLIM KESTİ
ALA BULA
ALA BULAŞIK
ALABACAK
AN*LAMAK
ARAYER
ARFILA(ARF İLE)
AVIKTIRMAK
AVKALAMAK
BARCIMAK
BELERMEK
BERİYÜZ
BERKİTMEK
BİCCİ
BİSEĞEL
BİŞŞEK
BOZAGANCILIK
BÖGENMEK
BÖĞET
BÖĞET
BÜLÜÇ
CAVADA
CIĞIŞTI HIŞIRTI,
CINNI
CIRCIR
CIVDIRMAK
CIZADA
CINGIL
CİRK
CURCULAK
CÜLLEKE
CÜLLETMEK
CÜLÜK
ÇAMIŞ
ÇELEN
ÇELERMEK
ÇENGİLDEMEK
ÇIBARMAK
ÇIKI
ÇIKNAŞMAK
ÇILLANGIÇ
ÇINGA-ÇINGI
 
ÇİĞİN OMUZ
ÇİLBİR
ÇİNGİL
ÇİNTMEK
ÇOĞŞURULMAK
ÇÜLEPE
DALAMAK
DEFLİKESİ GÜN
DEŞTİYE
DİNGİLDEMEK
DİŞEMEK
DİTMEK
DOMUŞMAK
DOŞAN
DÖNMEK
DÜĞDÜ
DÜĞÜRCÜK
EĞRİM
EĞSİ
ELETMEK
ELEĞEM
ENDE
ENDERDE
ENDÖYLE
EŞGER
FARTILDAMAK
FARTILTI
FELDİRDEMEK
FERİK
FIŞKARMAK
FIYYIK
FİRT
FİŞEDE DÜŞMEK
FİTİRELENMEK
GABIŞ
GAİL
GAMITMAK
GAN*IRTMAK
GAPISA
GARA BERE
GARA BATAK
GARDALI
ÇINGALANMAK
ÇIPKIN
ÇIPLANMAK

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Kazanan Parti Adayı

Mhp Fatih Şentürk