KONYA KARATAY İLÇESİ
İlçemizin kuruluşu her ne kadar Konya’ nın Büyükşehir olması ile gerçekleşmiş ise de tarihi ve sosyal yapı itibariyle en eski ilçelerimizden biridir. Tarihi yapılaşma daha çok Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerinin karakteristiğini gösterir.
Karatay Medresesi, ?erafettin Camii ve yol güzergahında yer alan hanlar ve kervansaraylarda bu özellik kendini göstermektedir.
Özellikle Konya’ ya alimler beldesi vasfını kazandıran ve turizmin her mevsimde canlı kalmasını sağlayan büyük mutasavvıf Mevlâna Celaleddin Rumî İlçeye bambaşka bir benlik ve kimlik kazandırmaktadır.
İlçemiz arazi yapısı genel olarak düz ve ova şeklindedir. En yüksek yeri Aksaray yolu üzerinde “Bozdağ” dır. İklim karasaldır.Bitki örtüsü iklimin karakteristik özelliklerini yansıtır. İlkbahar aylarında yağışlarla yeşile bürünür. Yaz sıcaklığı ve kuraklığı ile yeşillikler kaybolur, sararır ve Bozkır halini alır. Bölgenin Obruk yöresi yayla karakteri taşır ve Obruk köyü yakınlarında küçük bir Obruk Gölü vardır.
Turizmin her mevsim canlı kalmasını sağlayan ve ülkemizde yerli ve yabancı turistler tarafından devamlı ziyaret edilen Mevlana Müzesi, Mevlana Celaleddin Rumî’ nin arkadaşı ve yetişmesinde büyük emeği geçen ?ems-i Tebrizi’ nin mezarı, Dokumacılık, El İşlemeleri, Kaşıkçılık, Keçecilik, obruk yöresinde kilim dokumacılığı gibi el sanatlarını sayabiliriz.


Karatay İsmi Nerden Geliyor

Karatay Ilçemiz adini Anadolu Selçuklu Devlet adamlarindan Celalettin Karatay' dan almistir. Celalettin Karatay , Anadolu Selçuklu Sehzadelerinin taht kavgalarina son vererek 1249 - 1254 yillari arasinda devleti birlikte yönetmelerini saglayan büyük bir devlet adamidir. Celalettin Karatay, 1. Izzettin Keykavus döneminde "Devat Emirligi" (gizli belge yazma ve koruma görevi) ve ordu komutani olarak görev yapti. 1. Alaaddin Keykubat döneminde "Tasithane Emiri" (legencibasi) olarak yaklasik 18 yil çalisti. Celalettin Karatay barissever bir insandi. Onun döneminde bas gösteren taht kavgalari hep barisçi yollarla sona erdirmistir. Devlet yönetiminde etkin rol oynayan Celalettin Karatay yönetime sorun çikaran devlet adamlariyla sürekli mücadele içinde yasamistir. Anadolu Selçuklu döneminde Devletin birliginin bozulmamasi için büyük gayret göstermis bunda da basarili olmustur.
Konya'da bulunan Karatay Medresesi yaptirmis oldugu önemli eserler arasindadir.
T.C. Bakanlar Kurulunun 20.06.1987 tarih ve 3399 no'lu karari ile Konya Belediyesi Büyüksehir statüsüne geçmis ve Büyüksehir'e bagli 3 merkez ilçe ihdas edilmistir. Bu üç merkez ilçeden birisi olan Karatay'a da yukarida hayati yeralan Selçuklu Devlet adami Celalettin Karatay'in ismi verilmistir.

“Karatay’ımıza hizmeti millî bir sorumluluk biliyor ve
bu kutlu yolda hep birlikte yürüyoruz…”
 

    Köklü geçmisiyle onur duydugumuz; medar-ı iftiharımız Hz. Mevlâna’nın da varlıgı münasebetiyle, yurdumuzun dünyaya açılan çagdas penceresi olan Karatay’ımıza liyakatle hizmet edebilmenin heyecanı ile dolu dolu yasanan üç yılı geride bıraktık.

     Göreve geldigimizden bu zamana dek pek çok ilke imza atarak gerçeklestirilen hizmetleri hiçbir zaman yeterli görmeden; deneyimli kadrolarımızla, hizmet çıtasını daima yükselterek, çalısmalarımızı askla ve sevkle sürdürdük, bundan sonra da sürdürecegiz.

    Karatay’ımızı, lâyık oldugu konuma getirmek adına yapılan çalısmalar, birimlerimizdeki çalısanlarımızın bitmek bilmeyen enerjisi, azmi, çalısma askı ve içten, samimi arzu dolu duyguları ile her geçen gün artarak hız kazanmakta, basarıyla sonuçlanan her çalısma da yeni basarıların vücut bulacagı platformlar olusturmaktadır. Dolayısıyla belirlenen hedeflere ulasılırken, yeni ve daha büyük hedeflere dogru hızla yol alınmaktadır. Herkesin yakından takip ettigi ve
memnuniyetlerini ifade ettikleri çalısmalarımız, çagdas belediyecilik anlayısıyla hareket eden bizler
için gurur kaynagı olurken aynı zamanda en büyük motivasyonu olusturmaktadır.

     Karatay’ın tarihi dokusunun korunarak kentsel dönüsümünün gerçeklestirilmesi çalısmalarına, gerek kamulastırma ve imar çalısmalarıyla, gerek dar gelirli ailelerin rahatça ödeyebilecekleri toplu konut projeleriyle ve gerekse yeni açılan cadde ve sokaklarla hız verilmistir. Yapılan bütün bu çalısmalarla, Karatay’ımızı çagdas ve modern bir çehreye kavusturma noktasında belirlenen hedeflere dogru emin adımlarla ilerlenmektedir. Halkımıza gururla sundugumuz önemli hizmetlerimizden biri ilçemizin çesitli bölgelerinde devam eden toplu konut çalısmalarıdır. Bes yıllık hizmet dönemimizde 10 bin konuta ulasmayı hedefleyen belediyemiz, alt yapısı tamamlanmıs, güvenilir site anlayısıyla gerçeklestirilen bu toplu konut çalısmalarıyla, dar gelirli ailelerimizi ev sahibi yapmakta ve çagdas kent imkânlarından
yararlanabilme fırsatı sunmaktadır. Kentimizin yeni Adalet Sarayı’nın temeli atılıp, 50.000 m2 ve 100.000 m2 lik iki büyük yesil alan halkımızın hizmetine sunulurken; kurulacak olan Yüksek

htisas Hastanesi, Üniversite ves Merkezleri ile de modern Karatay’da yeni merkezlerin olusumu saglanmakta ve Karatay’ın çehresi hızla degismektedir. Çesitli sosyal yardımlarla dar gelirli ailelerin yüzleri güldürülürken, sıgınma ihtiyacı olan ailelerin barınmaları saglanmıs, kıs aylarında fakir ailelerin ısınma ihtiyacına bir nebze de olsa katkıda bulunmak amacıyla Sosyal Yardımlasma Vakfı ile ortaklasa kömür dagıtımı yapılmıstır. 4 Ayrıca ilçemizdeki ihtiyaç sahibi ögrencilerimize kırtasiye ve önlük yardımı yapmanın yanı sıra muhtelif ihtiyaçlarının da karsılanması saglanmıstır. Alt yapı çalısmalarına son derece önem veren belediyemiz, 13 ayrı bölgede yol genisletme ve imar yollarının açılması çalısmalarını sürdürmektedir. Üç yıllık hizmet dönemi içerisinde açılan imar yolu 53.000 m2. , 2007 yılında açılacak olan yol ise 36.556 m’dir. Asfaltsız yolu kalmayan ilçemizde Karatay Belediyesi, belde belediyeleri ve ilçeye yeni katılan mahallelerde asfaltlama çalısmalarını sürdürmektedir. Devasa bir tarih ve kültür birikimine sahip olan bizler, bizlere emanet olan bu degerleri korumak, bunlara yenilerini eklemek ve gelecek nesillere aktarabilmek için çagdas-sosyal belediyeciligin geregi olan kültürel çalısmalarımızı artırarak devam ettirmekteyiz. Gerek basımı gerçeklestirilen kitaplarla, gerekse seminer tiyatro vb. etkinliklerle ve düzenlenen kurslarla
halkımızın egitimine ve sosyo-kültürel gelisimine katkıda bulunulmaktadır. Kar-mek el sanatları kursları ile örgün ögretim çerçevesinde gerçeklestirilen egitim ögretim çalısmaları; çagımızın vazgeçilemez hizmet aracı olan bilgisayara yabancı kalmıs vatandaslarımızın egitimi için bilgisayar kurslarının düzenlenmesi ve yeni bransların ilavesiyle her geçen gün geliserek devam etmektedir. Ayrıca halkımızla iletisim, etkilesim, muhtelif konularda istisare ve hizmet erisimi için internet üzerinden e-belediyecilik çalısmaları yapılırken, bilbordlar aracılıgıyla ve ülkemizde bir ilk olan İnteraktif SMS sistemi ile de, yapılan çalısmalar hakkında halkımızın bire bir bilgilendirilmesi saglanmaktadır. Belediyemiz, AB’den alınan hibeleri yeni hizmetlere dönüstürürken; hemserilerimize daha çagdas, daha iyi sartlarda yasama imkanı sunmaktadır. Bu konuda en bariz örnegi teskil eden ve Karatay’da alısverisi rahatlatmakta olan Kapalı Pazar Market uygulamalarının 5. sini siz halkımıza sunmanın gayreti içerisindeyiz. Bilindigi üzere gençlerimizin ve çocuklarımızın egitim ve spor alanlarında aktivitelerini artırmaya yönelik çalısmalar da hızla devam etmektedir. “Egitime Yüzde Yüz Destek” kampanyası gönüllülerinden biri olan belediyemiz, bu kampanya çerçevesinde,

Özel daresiyle birlikte 10
okula 120 derslik yapımı konusunda çalısmalarını sürdürmektedir. Kaynaklarını akılcı yaklasımla kaliteli hizmete dönüstüren belediyemiz, iki kez ek bütçe yaparak 2007 yılı bütçesini de 60.000.000 YTL. olarak belirlemistir.

    2006 yılı boyunca gerçeklestirdigimiz çalısmaları baslıklar altında bu faaliyet raporu ile sizlerle paylasıyoruz. Bu vesîle ile çalısmalarımıza katkıda bulunan meclis üyelerimize, baskan yardımcılarımıza, gayretli personelimize, muhtarlarımıza ve kendilerine hizmetle bizi sereflendiren saygıdeger Karatay’lı hemserilerimize tesekkür ediyor, selâm ve saygılarımızı sunuyoruz.

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Kazanan Parti Adayı

Ak Parti Mehmet Hançerli