KONYA GÜNEYSINIR İLÇESİ

Halk arasında "Güdelesin" adıyla tanınan höyükte ve çevresindeki bazı köylerimizde topraktan yapılmış çanak, çömlek ve madenden yapılmış eserler bulunması Güneysınır ve çevresinin tarih öncesi devirlerden bu yana iskan yeri olarak kullanıldığının delili olmaktadır.

    Daha önce Bozkır'a bağlı olan İlçemiz 1955 yılında Çumra'ya ait Karasınır ve Güneybağ (Elmasun) kasabaları haline getirilmiştir.Bu iki kasaba 9 Mayıs 1990 tarihinde birleştirilerek Güneysınır İlçesi'ni oluşturmuşlar, Güneybağ ve Karasınır ise İlçenin iki mahallesini oluşturmuştur.

»» İLÇE COĞRAFİ YAPISI ««

     Konya'nın güneyinde ve Konya'ya 70 km. uzaklıkta yer alan Güneysınır İlçesinin yüzölçümü 38.000 hektardır. İlçemizin büyük bir bölümü dağlıktır. İlçede karasal iklim hüküm sürmekle beraber, az da olsa Akdeniz ikliminin ılımanlaştırıcı tesirlerinden de söz etmek mümkündür. Kış aylarında kar olarak düşen yağışlar, ilkbahar ve sonbaharda yağmur şeklindedir. Doğal bitki örtüsünün bozkır olduğu bölgemizde, yükseklere çıkıldıkça ardıç, meşe ve çamdan oluşan ormanlık alanlara rastlanır. Ormanlık alanlar yaklaşık 13.000 hektar kadardır.

    Toros dağlarının arasında akan Göksu deresi, İlçemiz ile Hadim İlçesi arasındaki sınırı oluşturmakta, Kızılöz ve Aydoğmuş göletleri ise başlıca su kütlelerini meydana getirmektedir.

»» İLÇE NÜFUS DURUMU  ««

    İlçenin nüfusu; 2000 genel nüfus tespitine göre 10.217 si merkezde, 14.084'ü köy ve beldelerde olmak üzere 24.301 dir. En büyük yerleşim merkezi 3.902 nüfusla Alanözü Kasabası, en küçük köy 94 nüfusla Avcıtepe köyüdür. Köylerden şehre göç son yıllarda yavaşlamakla birlikte devam etmektedir .

İlçe Merkez Nüfusu : 10.217
Köylerin Nüfusu : 14.084
İlçe Genel Nüfusu : 24.301

»» İLÇE KAMU GÜVENLİĞİ  ««

ASAYİŞ VE GÜVENLİK

             İlçemizin kamu güvenliği, İlçe Emniyet Amirliği  ve Jandarma Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. İlçemiz Asayiş ve güvenlik problemlerinin yaşanmadığı huzurlu bir yerleşim bölgesidir.

            Güneysınır İlçe Emniyet Amirliği Ağustos 1998 tarihinde kurulmuş ve hizmet vermeye başlamıştır.

             İlçe Emniyet Amirliği'nin sorumluluk bölgesinde 3 Mahalle bulunmaktadır.

               İlçe Jandarma komutanlığı'nın sorumluluk bölgesinde 2 Kasaba ve 12 Köy bulunmaktadır.

                İlçemizde rıza ile kız kaçırmak ve trafik kazaları

»» İLÇE İDARİ DURUMU ««

Güneysınır İlçesi Hükümet Konağı

    İlçe Merkezi Üç Mahalleden oluşmaktadır. İlçeye bağlı 2 Kasaba , kurulmuştur. Merkez bucağa 2 Kasaba ve 12 Köy bağlıdır.

    Köyler genel olarak toplu haldedir.Yalnız Sarı Hacı Köyü İki Mahalleden oluşmuştur.

    Sarı Hacı köyünün bağlısı olan santral mahallesinin idari bağlılığı Hadim ilçesi ile ilçemiz arasında sorun olmaya devam etmekte, dosya valilikte bulunmaktadır.

»» İLÇE SOSYAL DURUMU ««

Güneysınır İlçesi Genel Görünüm

    İlçe Merkezinde binalar taş ve tuğladan yapılmış, genelde çatılıdır. Binalar taştan ve düz damlıdır. Son yıllarda çatıya dönüştürme çalışmaları yoğunlaşmaktadır.

    İlçemizde Üç adet Çay Bahçesi, İki adet Çocuk Bahçesi bulunmaktadır.İlçe Halkının çoğunun Konya ve Karaman İlleri ile Çumra ilçesinde ailevi bağlantıları vardır.

    İlçe Merkezinde ve Köylerinde yaşayan halkın çoğunun Avrupa Ülkeleri ile ilişkisi vardır. Almanya, Hollanda, Belçika ve Suudi Arabistan'da çalışanlar azımsanmayacak kadar çoktur.

    1994 yılından buyana ilçede birlik ve dayanışma şenlikleri yapılmaktadır. (1999, 2001, 2002 ve 2003 yılında yapılmamıştır.

»» İLÇE EĞİTİM VE KÜLTÜR DURUMU ««

Güneysınır İlçesi Öğrencileri

 

    İlçemizde bir meslek yüksek okulu, bir çok programlı lise 17 ilköğretim okulu vardır. Bunlardan 1 tanesi öğrenci yokluğundan, 1 tanesi taşımalı eğitimden dolayı kapalı bulunmaktadır.

    2003-2004 eğitim öğretim yılanda merkezde 5 adet, köyler ve kasabalarda 1 adet olmak üzere toplam 6 adet halk eğitim kursu açılmıştır.

    Merkezde Güneybağ ve Karasınır mahallelerinde bulunan 2 adet halk kütüphanesi 2000 yılı eylül ayı içerisinde merkezde birleştirilmiştir. İlçe de bir adet halk kütüphanesi bulunmaktadır.1 personelle hizmet vermekte olup, personel yetersizdir.

    Merkezde; iki adet özel orta öğretim öğrenci yurdu vardır. Okuma yazma oranı %98 dir. Matbaa, Kitapevi Sinema ve Tiyatro yoktur. 1 adet Amatör Spor Kulübü, 1 adet Halk Kütüphanesi vardır. Folklor faaliyeti yoktur.

»» İLÇE EKONOMİ DURUMU ««
 

    İlçemizin ekonomisi tarıma dayalıdır. Genelde kuru tarım ve hayvancılık yapılır. Dağ köylerinde bağcılık yapılmaktadır. Son yıllarda kümes hayvancılığı ve arıcılıkta gelişmeler olmuştur.

    İlçemizde küçük çapta tarım aletleri üretilmekte olup Türkiye genelinde pazarlanmaktadır.Başlıca imal edilen tarım aletleri ; Atkı,Tırmık, Anadut, Mikser, Römork, Patoz, Helezon dur. Ayrıca Güneş enerji sistemleri de imal edilmektedir. İlçe merkez nüfusunun %20'lik kısmı bu işlerden geçimini sağlamaktadır. Yılda 200.000 parça ürün imal edilmektedir.

    İlçemizde ayrıca Terzilik, Kunduracılık, Marangozluk, Kaynakçılık gibi küçük zanaat sahipleri merkez ve çevre köylerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

    İlçemizde 2 adet un fabrikası, 4 adet petrol istasyonu, elektrik trafo merkezi vardır. Ayrıca Hadim ilçesi ile idari bağlılığı hususunda anlaşmazlığın devam ettiği Göksu elektrik üretim santrali mevcuttur.

    İlçemiz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kredisi ile, ilçemize bağlı Sarı Hacı köyünde (Göksu deresi kenarında) Sera denemelerine başlanmıştır. Ayrıca halka damızlık koyun dağıtılmıştır.

    İlçede tarım - kredi kooperatifi, 3 adet toprak - su kooperatifi vardır. T.C. Ziraat Bankası şubesi mevcuttur. Haftada iki gün halk pazarı kurulmaktadır.

»» İLÇE SAĞLIK DURUMU ««

VALİ İHSAN DEDE DEVLET HASTANESİ

    İlçemizde 1 Devlet Hastanesi, 2 Sağlık Ocağı ile 5 Sağlık evi bulunmaktadır.

    Hastanemiz 1995 yılında Vali İhsan Dede Sağlık Merkezi olarak faaliyetlere başlamıştır. 2002 yılından itibaren Vali İhsan Dede hastanesi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Hastanemiz binası 2 katlı olup 25 yatak kapasitesindedir. Hastanemizde 8 doktor 1 Hastane Müdürü 3 Ebe, 6 Hemşire, 4 Sağlık memuru, 1 laboratuar teknisyeni,1 röntgen teknisyeni, 2 şoför, 1 hizmetli ve 6 adet şirket işçisi bulunmaktadır. Hastanemizde 1 adet ambulans mevcuttur. Hastanemiz genel poliklinik ve acil poliklinik olmak üzere 24 saat hizmet vermektedir. 

»» İLÇE KÜLTÜR VE TURİZM DURUMU ««

»» KÜLTÜR ««

               İlçemizde bir okuma salonu, bir kitap deposu, bir konferans salonu ve idari odalardan oluşan Kültür ve Sanat evi mevcuttur.

               Güneysınır'da geleneksel olarak Güneysınır Birlik ve Dayanışma Şenliği düzenlenmektedir. Bu şenlik 1999-2001-2002-2003-2004 yıllarında düzenlenmemiştir. Güneysınır Birlik ve Dayanışma Şenliği Belediye tarafından 2006 yılı programına alınmış olup düzenlenecektir.

Anıt Ağaç ( Ardıç )

               İlçeye bağlı Alanözü kasabasında tescilli bin yaşın üzerinde  bir anıt ağaç  (Ardıç) bulunmaktadır.  

Ağaç Türünün Adı : Ardıç
Anıt Ağacın Yaşı : 1000
Ağacın Gövde Çapı -(Çevresiin büyüklüğü) : 10.90 m
Ağacın Taç Çevresinin Çapı : 52 m
Ağacın Toplam Yüksekliği : 13 m

              »» TURİZM ««

                İlçemiz Güneysınır, tarihi yerleşim bölgesi, doğal güzelliği, Şelaleleri, yaylaları ve mağara gibi doğal oluşumları ile zengin bir yer olmasına rağmen yeterli tanıtım yapılamaması nedeniyle turizm açısından hak ettiği yeri alamamıştır.

 Göksu Şelaleleri

               Göksu Şelaleleri ilçemiz hudutlarında olup Şelaleleri giden yol ilçemizden geçmektedir. Göksu şelaleleri bir doğa harikası olup görülmeye değer yerlerdendir.                İlçemizde tarih öncesi devirlerden kaldığı düşünülen iki adet höyük bulunmakta olup bunların tarihi ile ilgili henüz tam bir çalışma yapılamamıştır. Bu höyükler halk arasında "Güdelesin Höyüğü" ve "Gavur Höyüğü" olarak adlandırılmaktadır.
                 Güneysınır ilçesinin yüksek kesimlerinde bulunan yaylaların temiz havası, suyu, doğal yapısı ve çam, ardıç, meşe gibi ağaçlarla kaplı olması nedeniyle bir çok kişi tarafından dinlenmek için tercih nedeni olmaktadır. Bu yaylaların en önemlileri Akkışla Yaylası ve Kent Yaylasıdır.

Kabak Baş Dağı Mağaraları  

                İlçemizde birçok mağarada bulunmakta olup bunların en önemlisi Güneybağda bulunan Güvercinlik Mağarasıdır.

               Güvercinlik Mağarası giriş ağzı 1090 metre rakımda bulunmaktadır. Mağara, birincisi fosil  özellikler gösteren ve sırasıyla 40,25, 20 ve 30 metrelik inişler gösteren dikey kısım ve salon kısmından oluşmaktadır.130 metrelik inişten sonra geniş salonun başlangıç kısmına ulaşılmaktadır. Tavan yüksekliği 30 metre olan salon oluşum açısından oldukça zengindir. Mağarada perde oluşumlar, bayrak sarkıtlar, duvar sarkıtları, mağara sütleri gibi hemen hemen her cinsi oluşuma rastlamak mümkündür. Mağaranın uzunluğu 364 metredir. Mağarada bulunan dev salon bu güne kadar ülkemizde dikey mağaralarda rastlanılan en geniş salondur.

 »» İLÇE KASABA VE KÖYLERİ ««

»» KASABALAR ««


1- » Alanözü Kasabası
2- » Aydoğmuş Kasabası


»» KÖYLER ««

1- » Ağaçoba Köyü
2- » Avcıtepe Köyü
3- » Gürağaç Köyü
4- » Habiller Köyü
5- » Karagüney Köyü
6- » Kayaağzı Köyü
7- » Kızılöz Köyü
8- » Kurukavak Köyü
9- » Mehmet Ali Köyü
10- » Örenboyalı Köyü
11- » Ömeroğlu Köyü
12- » Sarıhacı Köyü

29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Kazanan Parti Adayı

Ak Parti Ahmet Demir