Facebook Grubumuza Katılın..

 

 

   
BEYTEKS

Akkanat Hakkında

Ham pamuğun ipliğe, kumaşa ve giysiye dönüştürülmesi ile yaratılan katma değere; enerji üretimi, risk yönetimi, pazarlama becerisi ve yerleşim teknolojisi de eklenerek hizmet sektöründe de adımlar atılmıştır.
Globalleşmeyi, yerel kaynaklarla evrensel değerlerin anlamlı bir bütünleşmesi olarak yorumlayan Akkanat Holding, Anadolu'ya ciddi yatırımlar yapıyor. 4.500 çalışanı, yıllık 30.000.000 adet konfeksiyon, 12.800 ton iplik ve 7.000 ton kumaş üretimi ve 1797 yataklı, butik otel Kempinski The Dome , Sirene Golf Hotel ve Isparta Sirene Davras Oteli ile  2x18 parkurlu golf sahası (Pasha-Sultan) ile ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.
Akkanat Holding, uzandığı yeni ufukları, müşterileri, çalışanları ve toplum için anlamlı fırsatlara dönüştürmeyi hedefliyor.
Akkanat Holding yeni teknolojileri yakından izlemekte, Güneş enerjisinden elektrik  üretmek üzere güneş  panel üretimini gerçekleştirmektedir.
Sadece kazanmayı değil, kazancı ve başarıyı paylaşmayı; hem yerel, hem global olmayı; hem rekabeti hem işbirliklerini zorlamayı seçiyor. Doğal, toplumsal ve kültürel çevresi için sorumluluk taşıyor.
Faaliyetde bulunduğu sektörlerde öncü kuruluşlardan biri olup, karlılığı ve verimliliği arttırmayı hedefleyen Akkanat Holding, sürekli gelişme ve yaşamda kalite prensipleri doğrultusunda, "Önce İnsan" ve "toplumdan aldığımızı büyüterek topluma verme" ilkelerinden hareketle temel değerlerini kritik başarı faktörlerini, politikasını, misyonunu ve vizyonunu bu ilkeler doğrultusunda şekillendirmiştir.
Akkanat Holding şirket değerleriyle bireysel değerleri örtüştürebilen, insan kaynağına saygılı, çalışanlarına keyifli bir çalışma ortamı sağlayarak verimli ve kaliteli üretim yapan ve çalışanlarının gurur duyduğu bir holding olmuştur.


Turizme Açılım


Yoğun ve verimli bir çalışma önemli olduğu kadar, iyi ve kaliteli bir tatil de bir o kadar önemlidir. Bunun bilincinde olarak Akkanat Holding, dünya pazarlarına ürettiği kaliteli ürünleriyle yetinmemiş, ülkemiz ekonomisine girdi sağlayacak turizm sektörüne de girmiştir. Bu amaçla, 1989 yılında Beytur'u Holding şirketlerinin arasına katarak turizm sektöründeki faaliyetlerine başlamıştır. Ayrıca 2002 yılında Antalya Golf Kulüp A.Ş. kurulmuş ve golf turizmine girilmiştir.

Akkanat Holding, Antalya'nın turizm açısından en önemli yerlerinden biri olan; tarih, deniz ve güneşin beraberce yoğrulduğu Belek bölgesinde, iki otel ve bir golf klubü ,Isparta'da  kayak ve treekking sporuna uygun bir dağ oteli gerçekleştirmiştir.


Gelecek Kuşaklara Hizmet


Kurumların toplumun geleceğine yatırım yapmakla yükümlü olduğuna inanan Akkanat Holding, 1993 yılında kurulan, Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı kanalıyla her düzeydeki eğitim kurumuna ve desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere yatırım yapıyor.
Bu güne dek 2.000'in üzerinde üniversite öğrencisine karşılıksız burs sağlayan Vakıf, her yıl yaklaşık 650 öğrenciyi desteklemeyi sürdürüyor ve burs verdiği öğrencilerin başarılarını da yakından takip ediyor.
Diğer taraftan, Vakıf, ilköğretim okulları ve Anadolu liselerini yaptırarak ülkemize eğitim altyapısı hizmetlerini sağlamaktadır. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak eğitim hizmeti veren
1-ALİ AKKANAT ANADOLU LİSESİ /BEYŞEHİR- KONYA
2-ALİ AKKANAT İLK ÖĞRETİM OKULU / BEYŞEHİR-KONYA
3-ÖMER AKKANAT İLK ÖĞRETİM OKULU / DURAK KÖYÜ- DEREBUCAK- KONYA
4-ŞERİFE AKKANAT İLK ÖĞRETİM OKULU / DURAK KÖYÜ- DEREBUCAK- KONYA
5-ALİ AKKANAT İLK ÖĞRETİM OKULU / AKÇALAR BELDESİ - SEYDİŞEHİR- KONYA
6-ALİ AKKANAT İLK ÖĞRETİM OKULU/ KARAHÜYÜK BELDESİ - AKŞEHİR- KONYA
7-YENİKÖY İLK ÖĞRETİM OKULU / SARIYER- İSTANBUL
8-ALİ AKKANAT ÇOK PROGRAMLI LİSESİ / USKUMRUKÖYÜ-SARIYER-İSTANBUL
9-HALİL AKKANAT ÇOK PROGRAMLI LİSESİ / ESENYURT- İSTANBUL
 yapımı gerçekleştirilmiştir.
"HER YIL BİR İLKÖĞRETİM OKULU" sloganı ile yola çıkan Vakıf bu yatırımlardan gurur duymaktadır.  
Vakıf ayrıca, Beyşehir Devlet Hastanesinin ek bina inşaatı ile iç donanımlarının tedarikini 2002 yılında gerçekleştirmiş olup yörenin sağlık hizmetlerine katkıda bulunmuştur. Diğer taraftan, Vakfımız geçmişimize sahip çıkarak, tarihi eser restorasyonları için fonlar sağlıyor.
 

Beyteks Konfeksiyon İmalat İhracat ve Ticaret A.Ş.

1985'te konfeksiyon atölyesi olarak faaliyete geçen Beyteks bugün pamuğun işlenmesi aşamasından başlayarak, iplik ve örme kumaş üretimi, ve konfeksiyon imalatı ile, pamuktan giyime entegre özelliğe sahip bir kuruluş haline gelmiştir.

Bugün 1314 kişiyi bünyesinde çalıştıran Beyteks, 1996 yılında,  istihdamı Anadolu'ya yaymak amacıyla, kurucusunun doğduğu köyün bağlı olduğu Beyşehir'de, 322.000 m2 alan üzerinde, 75.000 m2'lik bir kapalı alana sahip modern bir entegre tekstil tesisi kurmuştur. Bu fabrika, teknolojinin en son imkanlarını kullanarak, ham pamuğu işleyen, iplik, kumaş ve konfeksiyon üretimi yapan, Beyşehir'de kurulan ilk ve en büyük sanayi tesisi olmuştur.

İplik Üretimi
Beyteks, iplik üretimini Çorlu ve Beyşehir tesislerinde gerçekleştirmektedir. Toplam 70.000 iğ, 840 rotorluk ve 288 iplik hava jet eğirme makineleriyle donatılmış, son teknoloji imkanlara sahip bu tesislerde yılda 15.000 ton pamuk işlenmekte olup, bu iki tesisin toplam günlük iplik üretim kapasitesi 40 tonu bulmaktadır. Bu tesislerde üretilen ipliğin %20'si dışarıya verilmekte olup, %80'i kendi üretim ihtiyacı için değerlendirilmektedir.
20.000 m2'lik kapalı alana sahip, Çorlu İplik Üretim tesislerinde 10/1-40/1 arasında karde ve penye iplik, pamuk/polyester, pamuk/viskon karışımlı iplik üretilmektedir. Çorlu tesislerinin günlük iplik üretim kapasitesi: Ne 30 için 12.000 kg, OE'de 4.000 kg, havajet eğirme iplik içinse 2500 kg'dır.
Beyşehir İplik Üretim tesislerinde, beyaza garantili iplik üretimine önem verilerek, hem pamuk girişinde yabancı elyaf temizleyici, hem de bobin aşamasında yabancı elyaf ayırıcılı iplik temizleyicilerle donatılmıştır. Bu tesiste, %100 pamuk iplik üretimi yapılmakta olup, Ne 20-60 arası penye ve karde iplik üretiminin günlük üretim kapasitesi ortalama 22 tonu bulmaktadır.

Örme Kumaş
Beyteks'in örme kumaş tesisi Beyşehir tesisleri içinde yer almaktadır. 31 örgü makinesi ile süprem, 2 iplik, 3 iplik ve ribana örgü kumaşları üretilmekte olup, günlük toplam 13 ton üretim yapılmaktadır.

Konfeksiyon
Beyteks'in konfeksiyon üretimi, baskı, nakış işlemleri İstanbul ve Beyşehir'de gerçekleştirilmektedir. Bu iki konfeksiyon tesisinde yıllık toplam 7.500.000 adet konfeksiyon üretilmekte olup, başlıca müşterisi olan Adidas için sweatshirt, t-shirt, fermuarlı ceket üretilmektedir.

Beyşehir konfeksiyon bölümünde 6 nakış makinesi ile, İstanbul'da 3 nakış makinesinin yıllık toplam motif sayısı 4.500.000 adete ulaşmaktadır.
Dar dokuma (etiket) Beyteks İstanbul tesisinde üretilmekte olup, yıllık 1.720.000 metre etiket üretimi bulunmaktadır.

Diğer taraftan yılda 1.200.000 adet iç giyim üretimi yapılmaktadır.

Ülke Ekonomisine Kazançları

Akkanat Holding ve şirketleri kurulduğu günden bugüne kadar ülkemiz ekonomisine  katkıda bulunmaktadır. 2005 yılında toplam 300.000.000 YTL lik Ciro ,100.000.000 ABD Dolarlık ihracat ,35.000.000 ABD Dolarlık yatırım gerçekleştirmiştir. Akkanat Holding bünyesinde 4000 kişinin istihdamı sağlanmıştır.

Tarihçe

1985 yılında tekstil alanında Beyteks A.Ş. , 1987 de Beybo A.Ş. ile diğer şirketlerin kurulması sonucunda 1992 yılında tüm şirketleri, bir çatı altında toplanarak  Akkanat Holding kurulmuştur. Akkanat Holding, üretimi İstanbul dışına da taşıyarak, istihdamın Anadolu'ya yayılmasına önderlik yapmış, ülkenin gelişmeye açık yörelerine önemli katkıda bulunmuş ve bulunmaktadır.
Akkanat Holding, Beyşehir ilçesinde tekstil sektörünün önemli entegre tesisini, yaklaşık 50 milyon ABD Dolarlık yatırım bedeliyle, 1996 yılında kurmuştur. İlçenin ve yörenin en büyük ve en modern tesisinde, bu yöreden gelen çalışanları istihdam ederek, 1997 yılından beri verimli bir üretim gerçekleştirmektedir.

Ayrıca, İstanbul'da faaliyet gösteren Beybo Anonim Şirketi'nin konfeksiyon fabrikasına ilaveten, Seydişehir'de ayrı bir konfeksiyon fabrikası kurularak 2002 Haziran'ında üretime geçmiştir. Bu fabrikanın tüm personeli Seydişehir'den sağlanmış, eğitimden geçirilmiş ve başarılı bir üretim yapılmaktadır.

Akkanat Holding'in Beyşehir ve Seydişehir yörelerine  yapmış olduğu yatırımlar sonucunda, öncelikle yöre insanının fabrika ortamında, sosyal güvence altında çalışması sağlanmış, yaklaşık 2000 kişiyi bu yörede istihdam ederek  yöre ekonomisine katkıda bulunulmuş göçün önlenmesini sağlanmıştır. Bu yatırımlar Akkanat Holding için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.